WŁADZA RODZICIELSKA



Ograniczenie władzy rodzicielskiej. Sąd na wniosek lub z urzędu może zmienić formę pieczy rodzicielskiej nad dzieckiem. Może to mieć miejsce w związku z tym, że rodzice żyją rozłącznie (rozwód, separacja) lub w związku z zagrożeniem dobra dziecka. Sąd w sytuacji, kiedy następuje rozłączenie rodziców może przekazać władzę rodzicielską w ręce jednego z rodziców (najczęściej matki) i jednocześnie ograniczyć władzę drugiego rodzica do wykonywania określonych obowiązków i uprawnień wobec dziecka.

 

Zakres ograniczenia praw rodzicielskich określa bardzo dokładnie sąd, a rodzic może mieć prawo do decydowania na temat określonych kwestii związanych z życiem obecnym lub przyszłością dziecka – chociażby takimi jak miejsce zamieszkania, wybór szkoły etc.

W innym przypadku, tj. kiedy jest zagrożone dziecka sąd może ustanowić ograniczenie władzy rodzicielskiej dla jednego lub obojga rodziców. Może to skutkować m.in. poddawaniu nadzoru rodzicielskiego nadzorowi kuratora, zobowiązaniu rodziców do wykonywania określonych działań (np. poddaniu się terapii rodzinnej, skorzystaniu ze wsparcia określonych organów etc.), a także zarządzić nawet umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

ograniczenie-władzy-rodzicielskiej-chorzów|